Miejsce: Fianarantsoa, Madagaskar
Postęp zbiórki
Mamy już: 23 820 zł
Projekt
Szkoła alfabetyzacji to część „Dzieła na Rzecz Ochrony Praw Dziecka” nazwanego w skrócie TAIZA (Tetik’ Asa Isarovana Zon’ny Ankizy). Projekt obejmuje najbiedniejsze rodziny z dzielnicy Ankofafa i obrzeża Fianarantsoa. Zakłada m.in. wsparcie rodziców w realizacji prawa dziecka do nauki.
Wspólnota salezjańska stworzyła szkołę alfabetyzacji dla dzieci, które powinny już dawno pójść do szkoły lub które przerwały swoją edukację najczęściej ze względu na trudną sytuację ekonomiczną rodziny. Nauka w szkole rozłożona jest na trzy lata, a nie pięć jak w tradycyjnym systemie nauczania na Madagasakrze. Obecnie z nauki w szkole korzysta 70 uczniów. Niektóre nie mają jeszcze aktu urodzenia, przez co „nie istnieją dla państwa” i nie mogą korzystać z normalnej formy edukacji. Częścią projektu jest zaangażowanie rodzin w projekt oraz edukacja nieformalna rodziców lub opiekunów prawnych uczniów.
Komu i jak pomożemy?
Do szkoły alfabetyzacji chodzi aktualnie 70 dzieci. Mają od 10 do 18 lat. Uczniowie przychodzą do szkoły codziennie. Zaczynają od porannego studium, bo najczęściej w domu nie mają możliwości nauki. Po myciu i szczotkowaniu zębów, następnie wspólnej modlitwie i „tradycyjnym” słówku porannym, rozchodzą się do klas umieszczonych w oratorium. Uczą się z jedną półgodzinną przerwą aż do 11:30. Potem jest przerwa obiadowa i dłuższa rekreacja. W tym czasie grają w gry i zabawy z innymi uczestnikami programu, a uczącymi się w innych szkołach. Wracają do klas o 13:30 i zajęcia trwają do godziny 16:00. W środowe popołudnia zamiast lekcji odbywają się różne zajęcia poza szkolne.
Czego potrzebujemy?
Środków na codzienne obiady dla 70 uczniów, przybory szkolne, organizację zajęć poza szkolnych, opłatę pensji dla nauczycieli i pracowników socjalnych, pokrycie kosztów elektryczności i innych niezbędnych kosztów funkcjonowania szkoły.
Zaangażowanie rodzin
Projekt uczy rodziny uczniów większej zaradności życiowej i odpowiedzialności. Na początku dzieci i ich rodzice (lub prawni opiekunowie) wyrazili zgodę na naukę i chęć współpracy. Dwóch pracowników socjalnych odwiedza rodzinny w ich domach. Rodzice lub ktoś z rodziny mają obowiązek pomocy w uprawie roli, użyczonej przez pobliską szkołę zawodową oraz pomagają w przygotowaniu codziennych posiłków dla uczących się dzieci. W miesięcznych odstępach salezjanie gromadzą rodziców i prowadzą dla nich tzw. „szkołę dla rodziców”, która jest częścią projektu. Pracownicy socjalni rozmawiają z nimi na wszystkie tematy związane z wychowywaniem dzieci. Uczą ich większe zaangażowania w opiekę nad dziećmi.