Kliknij, aby powiększyć.

Na ulicę trafiają, gdy są jeszcze dziećmi. Austin z powodu biedy, Felix był bity przez pijanych rodziców, Emmanuel został porzucony. Zarabiają nosząc zakupy, zbierając plastik, żebrząc. Zaczynają wąchać klej, żeby zapomnieć o samotności i szybko się uzależniają. Ulica wchłania ich i niszczy. Mają dziesięć, dwanaście, czternaście lat… Najmłodszy chłopiec miał zaledwie siedem lat, gdy znaleziono go na ulicy. Czego potrzebują? Domu, opieki, bezpieczeństwa. Otrzymują to w Ciloto, domu dziecka dla chłopców ulicy. Tam odzyskują dzieciństwo, choć wyjście z nałogu to długotrwały proces. Poznaj codzienność i historie chłopców z zambijskich ulic.

PRODUCENT
Salezjańska Fundacja Misyjna „Don Bosco”
ks. Piotr Gozdalski SDB

SCENARIUSZ
Magdalena Torbiczuk

REŻYSERIA
Iwona Błędowska
ks. Piotr Gozdalski SDB

ZDJĘCIA
Krzysztof Karpiński
Radosław Kozakiewicz
Agata Januszewska

REŻYSERIA MONTAŻU
Magdalena Torbiczuk

MONTAŻ I KOLORYZACJA
Krzysztof Karpiński

LEKTOR
Maciej Orłowski

POMOGLI NAM
Dorota Pośpiech
Mikołaj Torbiczuk
Bwalya Kasonde

Zdjęcia były kręcone na placówce salezjańskiej w Zambii, nieopodal Kabwe. Możesz zobaczyć dokładny adres na mapie Google: https://goo.gl/maps/i5X6WKysARLVKxnu6

Materiał powstał w ciągu 2 tygodni w listopadzie 2022 roku. Całość plików filmowych zajmowała 850 GB.

Podczas kręcenia scen byliśmy świadkami przyjęcia do domu dziecka Bright’a Phiri, którego spotkaliśmy przy budkach telefonicznych. Rozmowy przed kamerą przeprowadziliśmy z 30 osobami.

To pierwszy nasz film dokumentalny, który powstał w jakości 4K. Pomocą wykazali się również wolontariusze pracujący na miejscu dosyłając brakujące przebitki rybaków nad wodą, pań sprzedających ryby i Magdy (psychologa) podczas pracy z chłopcami z domu dziecka.

UZUPEŁNIENIE FILMU

ZA KULISAMI FILMOWANIA

Możesz podejrzeć jak wyglądała produkcja filmu dokumentalnego „WYRWANI z ULICY”. Prace trwały ponad dwa tygodnie. Rozmawialiśmy z 30 osobami, aby jak najbardziej obiektywnie przedstawić miejscową sytuację chłopców z domu dziecka. Byliśmy każdego dnia blisko bohaterów od pobudki o 5.00 rano do późnych godzin nocnych. Iwona robiła zdjęcia, Karpik filmował wszystko dookoła, a ks. Piotr łapał za każdym razem drona. Po powrocie do Polski Magda zebrała wszystkie nagrane treści i złożyła w jedną całość z pomocą swojego męża Mikołaja, koleżanki Doroty i kleryka Bwali.

Premiera telewizyjna

17 sierpnia 2024 (środa) o godzinie 22.00 odbyła się premiera filmu w TV Trwam.

Powrót wolontariuszy

22 sierpnia 2023 (wtorek) witaliśmy na lotnisku Agatę i Radka,
którzy po 10 miesiącach pracy wolontarickiej wrócili do Polski.

Film zrealizowany w ramach projektu
„Rozwój instytucjonalny, medialny i misyjny Fundacji”