We współpracy z Fundacją Europejskie Centrum Klimatu i Środowiska ECCE udało się zrealizować pierwszą część projektu: Czujesz to?! CO2? – Warsztaty na temat zachodzących zmian klimatycznych.

Podczas spotkania mówiliśmy o sposobach przeciwdziałania im. Opowiadaliśmy także o życiu i świadomości zachodzących zmian na świecie, na przykładzie Madagaskaru. Tą część warsztatów zorganizowaliśmy dla dzieci i młodzieży z dwóch placówek edukacyjnych.

20 listopada ks. Tomasz Łukaszuk spotkał się z uczniami Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim. Młodzi uczestnicy sześciu spotkań gromadzili się w przygotowanej odpowiednio sali. W każdym ze spotkań wzięły udział dwie lub trzy klasy, aby każdy miał możliwość dotknięcia przedmiotów codziennego użytku, poczucia różnych zapachów Czerwonej Wyspy. Podczas projekcji zdjęć i filmików z Madagaskaru były poruszane między innymi tematy klimatu i zmian zachodzących w przyrodzie tej wyspy. Uczniowie dowiedzieli się również o różnych sposobach radzenia sobie w życiu młodych rówieśników.

21 listopada zorganizowaliśmy cztery spotkania, tym razem w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Augusta Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim. Ze względu na reżim związany z COVID-19 każda klasa przyjęła ks. Tomasza w swojej sali lekcyjnej. Prezentacja osobistych zdjęć z Madagaskaru przeplatały opowieści misjonarza o życiu Malgaszy na wyspie, w trzech różnych miejscach.

Uczniowie dowiedzieli się o zmianach zauważonych w ciągu dziesięciu lat pobytu. Najwięcej zdziwienia wzbudził fakt „przesuwania się” linii lasu w prowincji południowo-zachodniej, praktyka wypalania traw tuż przed porą deszczową, wycinka drzew przez miejscową ludność dokonywana na płaskowyżu madagaskarskim.