Przekazujemy Wam wieści z Madagaskaru. Ks. Tomasz Łukaszuk nadzoruje projekt ALFABETYZACJI DZIECI i dba, aby miały nieograniczony dostęp do nauki pisania i czytania. Gdy w ich domach wieczorami jest ciemno, bo brakuje prądu, mogą uczyć się na terenie placówki misjonarzy.

 

Rok szkolny idzie pełną parą. Od połowy września dzieci z zaangażowaniem uczą się w szkole alfabetyzacji. Zanim jednak do niej trafiły, najpierw odwiedziliśmy je w domach, spotykając się z ich rodzinami i sprawdzając warunki w jakich żyją na co dzień. Wybieramy zawsze te najbardziej potrzebujące, a jest ich w tym roku znów osiemdziesiątka.

Codziennie przychodzą do naszego oratorium, gdzie po śniadaniu, jest szczotkowanie zębów i poranna modlitwa. Potem zajęcia trwają z małą przerwą aż do godziny 11.30. Podczas dwóch godzin dzieci mogą zjeść ciepły posiłek, pobawić się i pograć z innymi dziećmi z projektu ochrony praw dziecka zwanego TAIZA. Popołudniowe zajęcia rozpoczynają się o 13.30 i trwają do 16.00. Potem wszyscy mogą wrócić do domu. Niestety nie w każdym domu jest prąd, więc dzieci korzystają chętnie z nauki w oratorium, zwłaszcza, że mają tu już nowych znajomych.

Najwięcej problemów uczniowie mają z matematyką i rozwiązywaniem zadań, jak wyszło przy ostatnich sprawdzianach. Tak więc zabraliśmy się do pracy nad tym i oczywiście trzeba przyłożyć się bardziej do języka francuskiego, bo też po egzaminie nie było wesoło. Jak to dzieci, chętnie się bawią. Wielu gra w koszykówkę, i co się staje coraz bardziej popularne nawet wśród dziewcząt, to gra w kulki (kanety).

Życie płynie monotonnie, choć ostatni tydzień przyniósł nam ochłodzenie i od razu wielu uczniów przychodziło przeziębionych. Pojawiło się nawet sporo przypadków malarii, bo jesteśmy już po pierwszych deszczach.

Ks. Tomasz Łukaszuk
Fianarantsoa, Madagaskar

 

PODARUJ DOBRO! Zapewnij pomoc dzieciom z Madagaskaru!

 

Chcę pomóc