SIEĆ MŁODZIEŻOWA - Zambia Dajmy szansę młodym z Lusaki,
na stworzenie własnego kanału YouTube
i platformy spotkań
na rzecz budowania lepszej przyszłości.

Miejsce: Lusaka, Zambia
Cel: Prowadzenie kanału YouTube, aby utrzymać kontakt z młodzieżą i budować ich przyszłość
Czas zbiórki: marzec 2022 – czerwiec 2023

Bauleni to jedna z biedniejszych dzielnic Lusaki, stolicy Zambii. Tutaj biedę widać na każdym kroku. Nie tylko materialną, bo z tą czasami można sobie łatwiej poradzić. Gorzej, gdy w skromnych domach pojawia się przemoc, maltretowanie fizyczne, seksualne i psychiczne. Z tymi problemami zmaga się na co dzień wiele dzieci i młodych ludzi. Nie mają wsparcia, więc szukają rozwiązań na swój sposób. Często na platformach internetowych i mediach społecznościowych. Zagłuszają samotność,  wybierając alkohol i narkotyki. Widać to szczególnie na ulicach. Trzeba im pomóc, zanim zniszczą ich nałogi.

Młodzi ludzie z Lusaki chcą pomagać swoim rówieśnikom. Docierać do nich w świecie realnym i wirtualnym. Tworzą pomocową sieć młodzieżową. Na kanale na YouTube umieszczają filmy promujące dobro, motywujące do zmian i poruszające problemy, z którymi zmagają się Zambijczycy. Prowadzą warsztaty i odwiedzają miejsca, gdzie gromadzą się młodzi. Obecność w mediach społecznościowych to pierwszy krok, który mogą wykonać, żeby dotrzeć do zranionych i zagrożonych nałogami. Realizacja projektu wiąże się z kosztami. Potrzebny jest sprzęt: aparat, smartfon i laptop do obróbki zdjęć oraz filmów. Trzeba też pokryć koszty transportu np. dla wolontariuszy, bo oni wykonują dużą część pracy.

Reportaż z placówki

Postęp zbiórki