Krótki opis

Miejsce: Utrail, Bangladesz
Cel: wybudowanie placu zabaw dla 1300 dzieci od przedszkola do klasy 12.
Potrzebna kwota: 31 000 zł
Czas zbiórki: listopad 2023 – listopad 2024

Postęp zbiórki

Mamy już:  10 799 zł

Projekt

Projekt będzie realizowany w Bangladeszu, jednym z najbiedniejszych i zarazem jednym z  najgęściej zaludnionych i najmniej rozwiniętych państw świata. Duży procent mieszkańców Bangladeszu żyje w skrajnej biedzie. Opieka zdrowotna i niedożywienie dzieci to poważny problem, który dotyka wiele rodzin. Problemem także jest słabo rozwinięta edukacja zwłaszcza na wioskach. W wielu małych miejscowościach ludzie nie mają dostępu do elektryczności, w wielu miejscach kraju ograniczony jest dostęp do wody pitnej.

Ze względu na brak perspektyw młodzi ludzie narażeni są na wiele niebezpieczeństw takich jak: żebranie, przynależność do różnych gangów i grup terrorystycznych, przemoc seksualna czy wchodzenie w związki małżeńskie w wieku dziecięcym.

Miasto Utrail jak i pobliskie wioski są obszarem bardzo zaniedbanym i słabo zagospodarowanym. Większość ludzi nadal żyje w dużym ubóstwie, uzależnieni są głównie od rolnictwa. Do wiosek prowadzą w większości błotniste drogi, co powoduje, że w porze deszczowej ludzie, a zwłaszcza dzieci, które chodzą do szkoły mają bardzo utrudnione życie z powodu niemożliwości przemieszczania się.
Dużym plusem prowadzenia wiejskich szkół jest to, ze po skończeniu przedszkola, klasy pierwszej i drugiej, dzieci osiągają wiek, który pozwala na przyjęcie ich do internatu znajdującego się w Don Bosko centrum w Utrail i kontynuacje dalszej nauki w głównej szkole i college. To ułatwia im codzienność oraz zapewnia codzienne wyżywienie.

Szkoły do których chodzą dzieci, zostały wybudowane prawie 30 lat temu.  Były bardzo małe i zaniedbane. Po przybyciu salezjanów w 2009 roku, szkoły zostały odnowione i funkcjonują do dzisiaj. Jedną z takich szkół była ta w Utrail. Po wybudowaniu nowego budynku obecnie jest tu piękna szkoła, w której uczą się dzieci od przedszkola do klasy 12. Liczba uczniów szkoły Don Bosco liczy obecnie 1300 uczniów. Brakuje jednak zagospodarowanej przestrzeni wokół szkoły, z której w bezpieczny i kreatywny sposób mogłyby korzystać dzieci.

Komu i jak pomożemy?

Do przedszkola i szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej chodzi ok 1300 dzieci. To są główni beneficjenci projektu. Chcemy aby wolny czas w trakcie przerw lub po zajęciach lekcyjnych mogli spędzić w przyjaznej atmosferze i kreatywnie. Dlatego chcemy wybudować dla nich plac zabaw przy szkole.

Czego potrzebujemy?

Środków na zakupów materiałów do wybudowaniu placu zabaw oraz materiałów potrzebnych do wybudowania ogrodzenia, które zapewni dzieciom bezpieczną przestrzeń i zachowa w dobrym stanie plac zabaw.

Blog z placówki

Dla kogo budujemy plac zabaw w Bangladeszu

Przekazujemy Wam informację od ks. Pawła Kociołka, który pomaga mieszkańcom Bangladeszu. Opisał dla kogo dokładnie budowany jest plac zabaw w Utrail.   Projekt, który chcemy realizować,...